Header Ads Widget

Ticker

6/recent/ticker-posts

This Week's Shopping Trips

When it comes to this week some things were frustrating (the garden and kids primarily), but shopping?  That went AWESOME!

I went to Fred Meyer and Carrs this week.

First I went to Fred Meyer yesterday.  Sadly, I didn't find any discounted produce worth buying, but I did get some peaches for 1.99 lb and used a 2.00 off your purchase of 10.00 or more produce coupon I had gotten in the mail with my last Rewards Rebate.  I got about six pounds of nectarines to can, hopefully this weekend.  I also got a watermelon (on sale for 2.50) and a plum for my daughter (she didn't remember what they tasted like and wanted to try one).  The best find though was when I went to the pet isle to get my usual four cans of catfood for the next week or so (which normally costs me about 2.40 for four cans mind you).

I found cans of cat food.  On reduced.  For .15 a can!!!!  That worked out to be 3.60 per 24 cans of cat food.  I had some .50/10 coupons for Friskies, so that made them 2.60 per case (and I had a .50/10 coupon loaded on my card that came off too so that made it cheaper yet!).  I got nearly 3 cases full of the different kinds of cat food and I'm hoping to go back over the weekend to see if they have any more.  Getting cat food that cheap will save me a LOT of money in the long run and it's actually a relief to have.  When money gets depressingly tight I have a hard time shelling out 2.00 for the cats for wet catfood.

They also had big bags of Meow Mix on reduced for 8.63 per bag, so I grabbed one and used a 1.00/1 coupon I had to get it cheaper yet.  A big bag like that should last us about three months or so, so it was a relief to get that ahead.

All totaled I spent 26.40 at Fred Meyer after coupons and discounts were applied.

I then went to Carrs and grabbed 4 boxes of pasta (.89 each with in-ad coupon this week, limit of four), 2 bags of sugar (2.49 per 4 lb bag with in-ad coupon.  I grabbed 2.) and a bulk bag of rice on reduced because of a slightly torn bag  (7.99 for 20 lbs of the store brand medium grain rice, which is our favorite type). 

So, all totaled between the two stores I spent a total of 42.04 on groceries AND I managed to stock up on cat food and rice (course I still need to get milk for the week).  I even have grocery monies left in my envelope from previous weeks when I was under in case I run into produce I want to buy.  I'm happy!

How did you do this week?

Yorum Gönder

0 Yorumlar